Linux Forum - > Archiwum 08 / 2002


< < Home < <

Fabryka za 2,5 miliarda dolarów sterowana Linuksem

2002.08.31: IBM wybuduje w East Fishkill, w dolinie rzeki Hudson, w stanie Nowy Jork fabrykę układów scalonych za 2.5 milionów USD, której infrastruktura techniczna będzie w całości bazowała na Linuksie, donosi amerykański portal internetowy Eetimes.
Jest to największa inwestycja w sektorze prywatnym w historii stanu Nowy Jork oraz największa w USA od 1995. Dzięki niej powstanie ponad 1000 nowych miejsc pracy.
Więcej > >


Linux dla szkół w praktyce

2002.08.29: Ciekawy przykład praktycznego zastosowania Linuksa w szkole opisany jest na stronie internetowej St Mary's Catholic School z Rockledge na Florydzie, USA. W instytucji tej zastosowano K12 Linux Terminal Server, rozwiązanie bazujące na cienkich klientach (thin client) dla Linuksa, które pozwala na tworzenie bezdyskowych sieci komputerowych. Sieć ta składa się z serwera Dell z procesorem 1 GHz, z którego 16 terminali ściąga zarówno system operacyjny jak i aplikacje. Jako terminale służą komputery Pentium z odzysku, za które zapłacono poniżej 50 dolarów za sztukę.
Jako desktop znalazł zastosowanie K Desktop Environment (KDE) we współdziałaniu z programem rdesktop, który pozwala pracować zdalnie w trybie graficznym pod MS Windows Terminal Server. Jako główną dystrybucję zastosowano Red Hat.
Więcej > >


Amazon oszczędza miliony dzięki Linuksowi

2002.08.21: Amazon, największy na świecie sklep internetowy, przestawił 92 % swoich komputerów z Unixa na Linux, podaje niemiecki portal internetowy www.pro-linux.de.
Jednym z głównych argumentów przeciwko rozwiązaniom bazującym na open source, np. Linuksowi, było to, że koszty utrzymania systemu niwelują oszczędności poczynione przy jego zakupie. Teraz i ten zarzut przestał obowiązywać. Amazon zaprezentował na konferencji Linuxworld sprawozdanie ze swoich doświadczeń z transformacją na open source.
Więcej > >


Najnowsze badania: Linux to najtańsza platforma dla serwerów

2002.08.08: Linux jako platforma dla webserwerów jest nie do pobicia jeśli chodzi o cenę, donosi niemiecka gazeta "Computerpartner". Takie są przynajmniej wyniki badań przeprowadzonych przez Robert Frances Group (RFG), które porównywały całkowite koszta posiadania (TCO, Total Cost of Ownership) porównywalnych układow serwerów pracujących pod Linuksem, Solaris i Windows na bazie architektury X86. Aby wprowadzić wspólną podstawę do obliczeń, RPG zakłada w zależności od systemu operacyjnego inną ilość serwerów na jedną jednostkę przetwarzania danych (processing unit). Wyniki badań wskazują, że w ciągu pierwszych trzech lat systemy pracujące pod Windows są przeciętnie 2,7 razy droższe niż te na bazie Linuksa, systemy pod Solaris kosztują wręcz ponad dziesięć razy tyle.
Więcej > >