Linux Forum - > Archiwum 12 / 2002


< < Home < <

IBM otwiera centrum kompetencyjne dla E-Government

2002.12.20: Firma IBM Deutschland otworzyła 18 grudnia 2002 roku w Berlinie Centrum Kompetencyjne dla E-Government (Kompetenzzentrum für E-Government). IBM wspólnie z partnerami biznesowymi oraz niezależnymi producentami oprogramowania prezentują tam rozwiązania dla sektora publicznego bazujące przede wszystkim na Linuksie. Szczególną uwagę poświęcono aplikacjom z zakresu bezpieczeńtwa jak np. podpisowi elektronicznemu oraz portalom przeznaczonym dla obywateli w obrębie E-Government.
Prezentowane rozwiązania mają zoptymalizować i w konsekwencji zredukować koszty procedur administracyjnych. Odwiedzający mogą np. uzyskać informacje o formularzach internetowych i elektronicznych "teczkach obywatelskich" takich jak doMap dla Dortmundu, dzięki którym obywatele mogą wirtualnie załatwiać sprawy w urzędzie za pośrednictwem internetu i domowego komputera.
Więcej > >


Niemieckie MSW rozsyła za darmo dystrybucję Knoppix

2002.12.16: Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozsyła za darmo dystrybucję Knoppix w ilości do 5 sztuk, jedynym warunkiem jest wysłanie wypełnionego formularza na podany na nim adres oraz koperty w formacie C5 z adresem zwrotnym i naklejonym znaczkiem o wartości 1,53 euro (prawdopodobnie na terenie Niemiec).

Więcej > >


Nowa wersja Scribusa również po polsku

2002.12.15: Nowa wersja testowa 0.9.4 programu Scribus oprócz korektur błędów i nowych funkcji zawiera również polskie tłumaczenie interfejsu. Scribus to program do składu graficznego, który wzoruje się takich narzędziach jak Adobe PageMaker, QuarkXPress czy Adobe InDesign. Umożliwia on również tworzenie formularzy w formacie PDF z wbudowanymi funkcjami w języku JavaScript oraz z innymi elementami typowymi dla dokumentów PDF, znanymi dotąd tylko z programu Adobe Acrobat. Program Scribus tworzony jest przez niemieckiego programistę Franza Schmida w oparciu o bibliotekę QT i podlega licencji GNU GPL.

Więcej > >


Linux w Largo na Florydzie: pełny sukces

2002.12.11: Rok temu miasto Largo na Florydzie rozpoczęło przestawianie swoich komputerów w urzędach na Linux. Amerykański portal NewsForge sprawdził na miejscu, jak się rzeczy mają na dzień dzisiejszy. Przed rokiem z biur miejskich usunięto setki komputerów z Windows i zastąpiono je Linuksem. W większości są to cienkie klienty (thin clients), które nie posiadają ruchomych części i w związku z tym będą służyć jeszcze długo. Można na nich bez problemów uruchamiać KDE2 i dysponują one mocą obliczeniową wystarczającą do wypełniania normalnych zadań w administracji. Niedawno miastu udało się kupić przez Ebay używane cienkie klienty NCD, które normalnie kosztują około 750 USD, za ceny od 50 centów do 5 USD. Dokładny opis podstawowych składników, z jakich składa się hardware i software w Largo, znaleźć można w tym artykule.

Więcej > >


Linux w austriackich szkołach

2002.12.06: Austriackie władze oświatowe wspólnie z firmą IBM Austria i Austriacką Akademią Finansową (Finanzakademie Austria) zainicjowały wprowadzanie Linuksa do szkół, donosi austriacka gazeta Der Standard. Celem tego przedsiewzięcia jest wyszkolenie do końca 2003 roku 250 do 300 nauczycieli przez ekspertów Linuksa. Już w lutym mają się rozpocząć zajęcia z Linuksa z uczniami. Ta tak zwana "Inicjatywa Open Source" zainugorwana zostanie się w sobotę 7 grudnia 2002 roku przez sympozjum, które odbędzie się w Technikum (HTL) nr 3 w wiedeńskiej dzielnicy Wien-Landstraße.
Uczniowie szkoleni będą w ramach normalnego planu lekcyjnego w obsłudze systemu operacyjnego Linux oraz programów biurowych Star Office i Open Office. Egzamin końcowy przeprowadzony zostanie w trybie online przez Austriacką Akademię Finansową, która wystawi też odpowiedni certyfikat. Według Ministerstwa Oświaty inicjatywa obejmie swoim zasięgiem najpierw technika, następnie planowane jest jej rozszerzenie jej na szkoły ekonomiczne i ogólnokształcące.
Więcej > >