Linux Forum - > Archiwum 04 / 2003


< < Home < <

Kierunek kształcenia IT-Advisor Open Source w IT-College Putbus na Rugii

2003.04.25: IT-College w Putbus na Rugii otwiera od 16 czerwca nowy kierunek kształcenia o nazwie IT-Advisor Open Source, trwający 24 miesiące. Na kierunku tym kształcić się będą przyszli eksperci ds. produktów IT i kontaktów z klientami ze specjalizacją na otwarte systemy operacyjne i wolne oprogramowanie.

Więcej > >


Austriackie Ministerstwo Gospodarki i Pracy analizuje wpływ Open Source na rynek pracy

2003.04.25: Austriackie Ministerstwo Gospodarki i Pracy zleciło przeprowadzenie badania wpływu Open Source na rynek pracy. Analiza ta, która jest częścią większego badania prowadzonego przez uniwersytet w Klagenfurcie, zlecona została firmie Uptime. Wyniki badań powinny być znane w czerwcu.

Więcej > >


Nowa wersja Scribusa z poprawną interpretacją polskiej czcionki

2003.04.18: W przyszły weekend ukaże się nowa wersja 0.9.9 Scribusa - programu do DTP bazującego na bibliotece QT. Dla tych z nas, którzy już mieli kontakt ze Scribusem i znali problemy z kerningiem oraz edycją polskiej czcionki, będzie to wersja szczególna: autor przeprogramował od nowa cały kod związany z interpretacją czcionki. Cytat z autora:
"All of these Problems will be fixed in Version 0.9.9, which will be hopefully available on the weekend. It contains a complete rewrite of the Font related Code. The only disadvantage is that you must have FreeType2 installed to use the new Code."
Więcej > >


SuSE prezentuje LiveEval CD 8.2

2003.04.17: Niemiecki dystrybutor SuSE wypuścił kolejną wersję swojego systemu dającego się wystartować z CD, SuSE LiveEval CD 8.2. Dystrybucja ta dostępna jest w postaci obrazu ISO wielkości 650 MB na serwerze FTP firmy SuSE, jak też na licznych mirrorach.

Więcej > >


Opracowania niemieckiego MSW dotyczące serwerów Apache i IIS

2003.04.17: Podlegający niemieckiemu MSW Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa w Technice Informatycznej (BSI, ten sam urząd, który w grudniu zeszłego roku rozsyłał za darmo Knoppix), udostępnił za darmo wyniki testów bezpieczeństwa serwerów HTTP Apache i IIS, donosi portal Pro-Linux.de.

Więcej > >


Austriackie ministerstwo oświaty zaleca produkt Open Source

2003.04.16: Austriackie ministerstwo oświaty zleciło Grupie Roboczej Virtual Learnig przebadanie 90 systemów zarządzania nauczaniem (Learning Management Systems), donosi portal Heise.de. W składającym się z trzech faz testach przebadano dostępne platformy pod kątem ich możliwości komunikacyjnych, warunków licencyjnych, łatwości obsługi i administracji. Ministerstwo wyróżniło w szczególności system ILIAS, produkt Open Source, który może konkurować z komercyjnymi systemami i który znalazł już sobie w Europie wielu zwolenników.

Więcej > >


Pokerowa rozgrywka o informatyczną przyszłość Monachium

2003.04.12: Renomowana niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung" doniosła 4 kwietnia o burzliwym przebiegu petraktacji o kontrakt na infrastrukturę informatyczna dla Monachium. Monachium rozważa wypowiedzenie wszystkich umów z firmą Microsoft i migrację na Linux. Analiza przeprowadzona na zlecenie zarządu miasta udowodniła, że Monachium może w ten sposób dokonać znacznych oszczędości i poprawić bezpieczeństwo w swojej sieci. Ponieważ Microsoft obawia się stworzenia niebezpiecznego precedensu, za którym mogły by pójść inne duże miasta niemieckie, szef tej firmy Steve Ballmer przerwał urlop narciarski, aby przekonać burmistrza Christiana Ude do pozostania przy produktach jego firmy.

Więcej > >


Test tworzenia formularzy PDF w programie Scribus

2003.04.05: Ponieważ niedawno ukazała się kolejna wersja testowa 0.9.8 programu Scribus, przeznaczonego do tworzenia publikacji DTP, warto przyjrzeć się bliżej temu narzedziu. Scribus jest nie tylko programem do składu tekstu, ale umożliwia również tworzenie formularzy w formacie PDF z wbudowaną obsługą języka JavaScript. Formularze takie doskonale nadają się np. na urzędowe druki, ponieważ ich wygląd na ekranie nie różni się niczym od wydruku, a dodatkowo możliwe jest przesyłanie za ich pomocą danych do innych programów. Tworzenie takich formularzy było jak dotąd domeną zarezerwowaną dla programu Adobe Acrobat, postanowiłem więc sprawdzić, jak sobie radzi z tym Scribus. Zapraszam do lektury -> >
Więcej > >