Linux Forum - > Archiwum 06 / 2003


< < Home < <

Scribus 1.0 już wkrótce - przełom w DTP pod Linuksem?

2003.06.27: W najbliższych dniach ukaże się długo oczekiwana wersja 1.0 Scribusa, programu do składu tekstu autorstwa niemieckiego programisty Franza Schmida (według własnej definicji: "Pracownik biurowy, lat 39"). Scribus jest programem wzorującym się na takich popularnych w świecie DTP aplikacjach jak QuarkXPress, Adobe PageMaker czy Adobe InDesign. Dodatkowo Scribus wyposażony został w możliwość prostego tworzenia formularzy PDF z obsługą języka JavaScript, czyli o funkcje znane z programu Adobe Acrobat.

Więcej > >


Przebieg migracji na Linuksa w niemieckim MSZ

2003.06.23: W majowym numerze niemieckiego miesięcznika Linux Magazin (zobacz również angielskojęzyczny odpowiednik Linux Magazine) ukazał się ciekawy artykuł, opisujący przebieg migracji na Linuksa niemieckiego MSZ wraz ze wszystkimi podlegającemi mu przedstawicielstwami zagranicznymi. Chciałbym wyrazić moje podziękowania redakcji Linux-Magazin, a w szczególności panu Janowi Kleinertowi, za zgodę na publikację poniższego tłumaczenia.


Więcej > >


Linuxtag 2003, 10-13 lipca, Karlsruhe

2003.06.12: Od 10 do 13 lipca w Karlsruhe w Niemczech tradycyjnie odbywać się będzie wystawa Linuxtag 2003. W tym roku zaplanowano ponad 120 różnego rodzaju imprez z udziałem zasłużonych dla wolnego oprogramowania postaci. Będą to między innymi: Jon "maddog" Hall z Linux International, Georg Greeve z Free Software Foundation Europe, Matthias Kalle Dalheimer (współzałożyciel projektu KDE) z Klarälvdalens Datakonsult AB.

Więcej > >


Bawarskie urzędy geodezyjne przeszły na Linux

2003.06.12: Bawarskie Ministerstwo Finansów wydało 11 czerwca 2003 roku oświadczenie prasowe następującej treści:

Więcej > >


Angielskie miasta rozważają przejście na Linux

2003.06.09: Rady miejskie gminy Newham w Londynie i miasta Nottingham badają możliwość migracji na Linux do końca tego roku łącznie 11500 komputerów, donosi portal ZDNet UK News. Jak dotąd Open Source zdobył sobie niewiele terenu w brytyjskim sektorze publicznym - chodziło głównie o przestawienie urzędowych komputerów na Star Office. Jednak badanie zlecone przez gminę Newham może utorować drogę migracji 5 tysięcy komputerów w jej gestii na Open Source z końcem tego roku. Migracja ta będzie miała szczególne znaczenie, ponieważ Newham uczestniczyło w ubiegłym roku w udanym projekcie poszukującym rozwiązań dla e-governmentu, obemującym również rady miejskie sąsiednich gmin Barking and Dagenham, Hackney, Havering, Redbridge, Thanet, Tower Hamlets i Waltham Forest.

Więcej > >


Postępowanie administracyjne przeciwko SCO w Monachium

2003.06.07: Niemiecka firma tarent GmbH wystąpiła 6 czerwca 2003 roku do sądu krajowego w Monachium o zastosowanie wobec firmy SCO kary grzywny, donosi niemiecki portal Pro-linux.de. Jako przyczynę podano pogwałcenie przez SCO sądowego zakazu rozpowszechniania twierdzenia, że Linux zawiera nielegalnie własność intelektualną firmy SCO. Zakaz ten został wcześniej wydany przez sąd w Bremie na wniosek firmy univention oraz przez sąd w Monachiumna wniosek firmy tarent GmbH. Za pogwałcenie tego zakazu SCO grozi kara grzywny do 250 tysięcy euro. Po decyzjach sądowych niemiecki oddział firmy SCO początkowo zamknął dostęp do swoich stron internetowych, ale strony te po ponownym ich udostępnieniu znowu zawierały list do partnerów rozpowszechniający zakazane sądownie twierdzenia.

Więcej > >


SCO kontra Linux: niemiecki kontratak

2003.06.03: Niemiecki oddział SCO Group zamknął dostęp do swojej strony internetowej, donosi portal Heise.de. Hans Bayer, szef SCO Group Gmbh potwierdził, że krok ten jest konsekwencją sądowego zakazu rozpowszechniania twierdzenia, że Linux nielegalnie używa kodu będącego własnością SCO, który wydany został w zeszły piątek przez sąd w Bremie (news w Heise.de). Zakaz ten wydany został na wniosek firmy Univention i po ostrzeżeniach pod adresem SCO ze strony LinuxTag e.V. W razie pogwałcenia tego zakazu SCO grozi grzywna w wysokości 250 tysięcy euro. Nadal dostępne są międzynarodowe strony SCO dostępne przez www.sco.com i adres IP 216.250.140.125, pod którym znajdowały się wirtualne serwery www.sco.de i www.caldera.de. Również po wywołaniu adresu https://www.sco.de przegląrka łączy się ze stroną w USA.
Więcej > >


VDR 1.2 - nowa wersja magnetowidu cyfrowego

2003.06.03: Od ostatniej niedzieli dostępna jest nowa wersja programu Video Disk Recorder VDR 1.2 autorstwa niemieckiego programisty Klausa Schmidingera, donosi portal Heise.de. Oprogramowanie to przekształca komputer wyposażony w kartę DVB (w grę wchodzą karty DVB-S, DVB-C i DVB-T) i system operacyjny Linux w magnetowid cyfrowy wyposażony w szereg dodatkowych funkcji. Po roku intensywnej pracy nad rozwojem programu otrzymujemy nową, stabilną wersję, w której dwie nowości zasługują na szczególną uwagę: program można teraz rozbudowywać za pomocą wtyczek zamiast wgrywania łat, a nowe wersje sterowników umożliwiają jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie (time shift), nawet jeżeli komputer wyposażony jest tylko w jedną kartę DVB. Magnetowid może tym samym nie tylko odgrywać z pewnym przesunięciem czasowym nagrywany właśnie program, ale też odtwarzać dowolne, nagrane wcześniej audycje.

Więcej > >