Linux Forum - > Archiwum 12 / 2003


< < Home < <

Niemieckie miasto Mülheim udostępnia swoje rozwiązania informatyczne innym miastom

2003.12.14: Niemieckie miasto Mülheim an der Ruhr udostępnia innym gminom, powiatom i dużym miastom swoje zasoby rozwiązań informatycznych bazujących na Linuksie, donosi portal Pro-Linux.de. W czasach szczupłych budżetów komunalnych niejeden zarząd miejski zaczyna spoglądać tęsknym okiem w stronę Linuksa i dostrzegać związane z nim niższe koszty inwestycyjne.

Jednak jak dotąd istnieją nieliczne praktyczne aplikacje dla sektora publicznego bazujące na Linuksie. Wyjście z tej sytuacji oferuje miasto Mülheim nad Ruhrą, udostępniając innym gminom swoją wiedzę fachową i aplikacje. Jest to zdaniem władz tego miasto o wiele dalej idący krok niż te poczynione w Schwäbisch Hall i w Monachium. Kod źródłowy stworzonych w Mülheim aplikacji dostępny jest dla wszystkich innych miast. Ponieważ wszystkie te rozwiązania skrojone są na potrzeby użytkowników w Mülheim, zainteresowani nimi administratorzy systemu sami muszą poczynić odpowiednie adaptacje. Jedynym warunkiem jest konieczność darmowego udostępnienia zaadaptowanych wersji aplikacji, aby zapewnić ciągłość dalszego rozwoju oprogramowania.

Oferta obejmuje między innymi oprogramowanie do rotacji bannerów, interfejs internetowy dla biura rzeczy znalezionych, statystykę meterologiczną, program do tworzenia quizów na temat miasta oraz zarządzanie ofertami pracy. Wszystkie programy udostępniane są na licencji GNU GPL i mogą być używane przez wszystkie zainteresowane gminy za darmo.

Miasto Mülheim bada również w tej chwili możliwość przestawienia stanowisk roboczych w administracji miejskiej na Linux.
Więcej > >


Miasto Schwäbisch Hall w rok po decyzji o migracji na Linux

2003.12.11: W aktualnym numerze 01/04 niemieckiego miesięcznika Linux Magazin ukazał się artykuł o tym, jak mają się rzeczy na dzień dzisiejszy w 36 tysięcznym mieście Schwäbisch Hall, którego zarząd podjął rok temu decyzję o całkowitej migracji miejskiej infrastruktury informatycznej na Linux (zobacz również wcześniejszy artykuł na ten temat). Chciałbym wyrazić moje podziękowania redakcji Linux-Magazin, a w szczególności panu Janowi Kleinertowi, za zgodę na publikację poniższego tłumaczenia. Dziękuję również Rafałowi Posmykowi za zainteresowanie mnie tą publikacją.

Więcej > >