Linux Forum - > Archiwum 04 / 2004


< < Home < <

Selflinux w wersji 0.10 - niemieckojęzyczny podręcznik Linuksa tworzony przez użytkowników

2004.04.21: 6 marca 2004 roku ukazała się kolejna wersja 0.10 projektu Selflinux, niemieckojęzycznego podręcznika Linuksa w formacie HTML i PDF na licencji GNU Free Documentation License (GFDL), tworzonego zbiorowym wysiłkiem użytkowników. "Cóż takiego ciekawego jest w jakimś niemieckojęzycznym podręczniku, skoro w sieci dostępne są tony angielskiej i polskiej dokumentacji? Jaki sens ma informowanie o tym z ponadmiesięcznym opóźnieniem?", takie pytania zada sobie teraz z pewnością niejeden czytelnik. Otóż tym, co wyróżnia ten projekt spośród tysięcy innych niewątpliwie dobrych dokumentacji jest sposób, w jaki energia twórcza użytkowników zogniskowana została na tworzeniu dobrej jakościowo, przejrzystej i opartej na dobrej strukturze dokumentacji. Aby uzmysłowić sobie znaczenie tego typu projektu, warto poznać przesłanki, które doprowadziły do jego powstania, obowiązują one bowiem w równej mierze w strefie niemiecko- jak i polskojęzycznej.

Więcej > >


Wolne Oprogramowanie i bezdyskowe terminale graficzne LTSP w Urzędzie Miasta i Gminy w Niemczy

2004.04.17: W serwisach Openpoland.org oraz 7thguard.net ukazał się raport Wojciecha Borzestowskiego opisujący przeprowadzone przez niego wdrożenie rozwiązania bazującego na Wolnym Oprogramowaniu i bezdyskowych terminalach graficznych LTSP (Linux Terminal Server Project) w Urzędzie Miasta i Gminy w Niemczy (powiat dzierżoniowski, województwo dolnośląskie). Jest to łakomy kąsek dla tych wszystkich, którzy szukają eleganckiego rozwiązania dla migracji na Linuksa, nie stawiającego zbyt dużych wymagań sprzętowych. Jest to również kolejny argument dla zwolenników wprowadzania wolnego oprogramowania w sektorze publicznym, którzy spotkali się już być może z brakiem zrozumienia ze strony decydentów (przypadek taki opisał jakiś czas temu serwis Linuxnews.pl).

Więcej > >


Linuxtag 2004, 23-26 czerwca, Karlsruhe

2004.04.15: Od 23 do 26 czerwca w Karlsruhe w Niemczech tradycyjnie odbywać się będzie wystawa Linuxtag 2004, największa impreza w Europie poświęcona Wolnemu Oprogramowaniu (19,5 tysiąca odwiedzających, 400 wystawców w zeszłym roku). W tym roku po upływie terminu nadsyłania referatów (Call for Papers) zanotowano rekordową ilość 200 zgłoszeń. Swój udział zgłosiło już o 15% więcej wystawców niż w zeszłym roku, z czego 85% uczestniczyło już w wystawie w ubiegłym roku, informuje Presseportal.de. Oprócz licznych organizacji i firm swój udział potwierdziły już takie tuzy branży informatycznej jak Hewlett-Packard (po raz trzeci jako oficjalny "Cornerstone Partner"), SAP, Sun Microsystems i Linux New Media.

Więcej > >


Koha 2, nowa wersja systemu bibliotecznego na licencji GPL

2004.04.05: Po dwóch latach intensywnych prac światło dzienne ujrzała Koha 2, nowozelandzki zintegrowany system biblioteczny na licencji GPL (zobacz również ten wcześniejszy artykuł, opisujący wdrożenie tego systemu w pewnej amerykańskiej bibliotece publicznej). Wczesniejsze wersje tego systemu pracują już w bibliotekach w USA oraz we Francji, instalację testową przeprowadzono również parę dni temu w bibliotece Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Więcej > >