Rozdział 11. Podróżuj z prędkością Scribusa

[Zaawansowane funkcje] Scribus ma więcej zaawansowanych i dobrze dopracowanych funkcji, które zaczniesz doceniać, kiedy poznasz bliżej jego obsługę. Na przykład, kiedy dokument Scribusa zawierał będzie kilkadziesiąt obrazków, zarządzanie dowiązaniami do nich może stać się koszmarem, chyba że skorzystasz z Zarządzania Obrazkami w menu Dodatki. Możesz tam skorygować nieistniejące dowiązania lub wstawić nowe wersje obrazków, bez konieczności ich ręcznego usuwania i zastępowania.

Aby wstawić specjalne akcenty, znaki diakrytyczne lub inne nietypowe znaki, zacznij edytować tekst w ramce tekstowej i kliknij na Dodaj Znak Specjalny w menu Dodatki. Zostanie wyświetlony kompletny zestaw znaków dla wybranej czcionki, wystarczy wybrać interesujący cię znak i kliknąć. Wypróbuj to. Czy chcesz poruszać się szybko po stronach, aby znaleźć konkretny element? Otwórz menu Narzędzia i wybierz paletę Struktura. Na ekranie wyświetli się widok struktury całego dokumentu, ze wszystkimi elementami przyporządkowanymi do stron w formie rozwijanej listy.

Scribus obsługuje język Python, a wielu ludzi napisało wspaniałe skrypty, które pozwalają na automatyzację licznych czynności, od tworzenia kalendarzy aż po wydruk całych rodzin czcionek - wszystko za pomocą jednego kliknięcia. Zrobi to dla ciebie menu Skrypt w Scribusie. Jeśli znasz język Python, możesz tworzyć w nim wyrafinowane skrypty, które będą pomagać ci w pracy przy projektowaniu publikacji.

Korzystając z darmowych narzędzi dostępnych na stronie LittleCMS, udało mi się wykalibrować monitor pod Gnu/Linuksem, podobnie jak ty zrobiłbyś to za pomocą narzędzia Adobe Gamma Utility na Macu lub pod Windows. Oto zrzut ekranowy profilu mojego monitora w zestawieniu z modelem kolorów CIE. Nieźle, prawda?

Ikona Utwórz tabelę na listwie narzędziowej pozwala na szybkie wstawienie tabeli. Na razie narzędzie to jest dosyć proste, ale oczekuję, że rozwinie się ono bardziej w krótkim czasie.

Na koniec, największą siłą Scribusa jest zespół ludzi stojących za nim. Pracują 24 godziny na dobę, tworząc co noc nową wersję. Jeśli utkniesz kiedyś w miejscu, przeprowadzą cię przez instalację, a nawet pomogą ci „na żywo” przez Internet Relay Chat (IRC). Jeśli w trakcie pracy zabraknie ci jakiejś funkcji w Scribusie, po prostu poproś ich o nią. Mam nadzieję, że ten podręcznik był dla ciebie pomocny. Proszę, rozbudowuj go, ulepszaj i dziel się nim z innymi. Należy on do wszystkich.